Japon Parlementerler Animeleri Konuştu
20 11 2014

Japon Parlementerler Animeleri Konuştu

Japon Parlementerler Birliği manga, anime oyun hakkında kurul toplantısı düzenledi.

Birlik anime, manga, oyunlar için vergi indirimi yapmayı ve bunlarla ilgili materyalleri korumayı hedefliyor.

Japon Parlementer Üyesi Taro Yamada'nın twitter adresinden yaptığı açıklamaya göre politikacılarla anime,manga ve oyunlar hakkında bazı konuları ele almak için bir grup kurdu. Yamada grubun başkanı olarak görev yaparken şu vaatlerde bulundu; "Anime, manga ve oyunları korumak için sıkı çalışacağız." Grup için görüşmelerde bulunduğu kişiler ise şunlardır;

Hideaki Anno - Neon Genesis Evangelion serisinin yaratıcısı ve senaristi
Tetsuya Chiba - Ashita no Joe animesi ve mangasının yaratıcısı
Machiko Satonaka - Pia no Shouzou ve Karyūdo no Seiza mangalarının yaratıcısı
Kazuhiko Torishima - Shueisha Dergisinin kıdemli müdür ve editörü
Hisanori Yoshida - Yönetmen
Ken Akamatsu - Love Hina'nın Yaratıcısı

Bu kişilerle 18 kasımda bir grup toplantısı yaparak Yamada Grubun ismini "Manga/Anime/Oyun Kurulu" ismini verdi.

Bir blog yazısında Yamada'nın bu grupla ilgili ileriye dönük bir çok planının olduğunu açıklandı. Yamada yaratıcıların ifade özgürlüğünü korumayı umduğunu söyledi. Grubun bu konular üzerinde odaklandığı belirtildi.

İlk olarak, Eski Başbakan Taro Aso'nun önerdiği müze hakkında ufak bir çalışma yapılacak. Aso'nun önerdiği kültürel müze "Anime Sarayı" olarak adlandırılıp içinde birçok Japon televizyonlarının ve radyo programlarının, müzik, anime, manga ve video oyunlarının olduğunu materyaller yerleştirilerek hem Japon kültürü hem de bunlarla ilgili eşyaların korunması hedefleniyor. Bu proje 2009 yılında iptal edilmişti. Japon Ulusal Kütüphanesi Kurulu ve Kültürel İşler Ajansı 2011 yılında buna benzer birçok sistemi duyurdu. Fakat hiçbirisi işleme geçmedi.İkinci olarak, Yamada yaratıcılar için vergi indirimini önermekte. Japonya'da film endüstrisi, yapımcılar için vergi indirimi sağlasa da Yamada bu vergi indiriminden sadece birkaç kişinin yararlandığını iddia etti. Parantez için bu konuda bir reformun gelmesine vurgu yaptı.

Ken Akamatsu ise toplantıdan sonra twitter hesabında çok fazla toplantıyla ilgili bilgi vermezken daha iyi bir çalışma ortamı ve korsan ile savaşma hakkında birkaç yazı gönderdi.

Ayrıca Tokyo Metropolitan Meclisi 2010 yılında Gençliğin Sağlıklı Gelişim Yönetmeliğinde bir tasarı sunarak bu yönetmeliği değiştirmişti. Kararnamede anime ve mangalardaki, gençleri kötü şekilde etkileyecek zararlı içeriklerin legal yollardan 18 yaş altına satılamayacağı ve kiralamayacağı belirlenmişti. Erotik yayınların ise satışı ve kiralanması kısıtlanmıştı. Tokyo Metropolitan Meclisi bu tür yayınların " toplumsal düzeni aşırı bozduğunu" düşünmektedir. Ancak, bu tür yayınların tasarımı hiçbir şekilde suç sayılmamıştır.

Aslında Hükümetin kararları birbirine zıt düşmektedir. Örneğin; tasarımının serbest satışının sınırlı olması gibi. İleriki zamanlarda anime ve manga dünyasını sıkıntılı günler bekliyor.

 

 

Pandapple